Minerální make-up

MINERÁLNÍ MAKE-UP, MINERÁLNÍ KOSMETIKA

Minerální kosmetika byla vyvinuta v USA jako přípravky určené k používání po výkonech plastické chirurgie. Protože ženy, které absolvovaly výkony mikrodermatologie, laserového peelingu, botoxu atp. byly nespokojené, že po výkonu je pokožka podrážděná, citlivá a není možné na ni používat bez problémů běžnou kosmetiku, časem vznikly kosmetické přípravky, které se skládaly z čistých minerálů.

Ukázalo se, že jsou skvěle snášeny pletí po plastických zákrocích a jsou vhodné i pro normální typy pleti. Přípravky se staly hitem v USA, hlavně díky propagaci celebrit jako je Victoria Beckham, Paris Hilton, Madonna a dalších a proto některé produktové řady přípravků byly velmi drahé.

Základní účinky minerální kosmetiky:

 • prakticky nezpůsobuje a nepodněcuje alergii, na mramor nebo křemen může mít alergii pouze velmi přecitlivělá pokožka
 • zaručuje ochranu před širokým spektrem působení UVA a UVB záření – až do SPF 20
 • nedráždí pokožku, pomáhá při léčbě podrážděné či zapálené pokožky, po operacích, při akné,atopickém ekzému apod.
 • je voděodolná, lehce smývatelná mycím gelem nebo pleťovým mlékem, lze s ní bez obav navštěvovat vodní lázně či bazén
 • neobsahuje žádné přidané složky jako talek (mastek), tuky a oleje, parfémové kompozice a konzervanty, co již samo o sobě minimalizuje vznik rizika alergie. Z toho důvodu mají tyto hmoty velmi vysokou krycí schopnost, protože to jsou v podstatě zkoncentrované pigmenty.
 • čisté minerály jsou antibakteriální, nepodporují například akné. Mají neomezenou dobu spotřeby, protože minerální látky nepodléhají rozkladu.
 • líčení s ní je tak přirozené, že je doporučována i mužům (užívá ji mimo jiné i Tom Cruise)
 • může být použita na jakoukoli část těla pro zesvětlení nebo zaretušování nedokonalostí

Minerální kosmetika obsahuje tyto složky:

SLÍDA/MICA – je název pro skupinu minerálů vyskytujících se na celém světě ve formě velmi lesklých krystalků. V kosmetice se používají očištěné a rozemleté na prach. Slovo MICA pochází z latinského „Micare“, které označuje blýskavost či svit. Částečky slídy účinkují v kosmetických přípravcích jako malé hranolky či pyramidky, které odráží nebo rozkládají světlo a díky tomu lze skrýt nedokonalosti pleti, která se tak stane rozjasněnou a zářivou.

OXID TITANIČITÝ/TITANIUM DIOXIDE – je to přírodní zřídlo bílého pigmentu. Také je nejlepším přírodním filtrem proti slunečnímu záření.

OXID ZINEČNATÝ/ZINC OXIDE – má protizánětlivé účinky, pleti je příjemný a velmi dobře snášený, je také UV filtrem.

OXIDY ŽELEZA/IRON OXIDES – v přírodě se sice vyskytují, ale jako přísada do kosmetických přípravků se pěstují pod dohledem v laboratořích, aby se vyloučilo a zabránilo znečištění. Kosmetické produkty s obsahem této složky mají překrásné, přírodní barvy země.

PIGMENTY (slídový prášek mica+oxidy železa) – v barvách zelené, červené, modré atp., všechny zcela netoxické, anorganické a hypoalergenní.

RÝŽOVÝ PUDR – plnidlo do minerálních make-upů, naprosto hypoalrgení, vytvoří na pleti sametový povrch

MAGNESIUM – dodává pleti minerál hořčík a krásně zahlazuje rýhy vrásek

Minerální kosmetika by neměla obsahovat konzervanty, tuky a oleje s výjimkou přírodního oleje užívaného k lisování práškových hmot, například jojobový olej. Talek (Talc) však vhodný není, i když je to také minerál. Proč? Není sice škodlivý, ale někomu může způsobovat zanášení pórů a není to nezbytně nutná ingredience ve složení. Dále by minerální kosmetika neměla obsahovat látky ropného původu, parabeny, nano částice, chlorid-oxid bismutý (Bismuth Oxychloride), syntetické parfémové kompozice, organická barviva – např. karmín E120 je nepřijatelný i pro vegany, přídavné objemové a pojivové složky nebo silikony.

Výroba pouze z čistých a zcela přírodních složek není nejlevnější záležitostí, proto i produkty minerální kosmetiky jsou dražší oproti klasickým výrobkům dekorativní kosmetiky. V obchodech můžete narazit na celou řadu kosmetických produktů označených jako minerální.

Minerální dekorativní kosmetika je nejčastěji v sypké, pudrové formě a proto vyžaduje speciální dózy se sítkem. (najdete v naší nabídce)

Výroba vlastní rtěnky

– misto obalu na rtěnku, použijte náš obal na balzám a roztavenou směs lijte přímo do tuby. (Castor oil – ricinový oel, Grapeseed oil – olej z jader vinné révy, beeswax – včelí vosk, strouhaný)

Titulek Výživný balzám na rty

Protože se kvapem blíží zima a s ní spojené olizování mrazem vysušených rtů, přináším vám recept na výživný balzám na rty, který jistě potěší.
15 gramů ricinového oleje
6 g kokosového oleje
6 g kakaového másla
3g včelího vosku
4 kapky vit E
25 kapek pomeranče
Všechny ingredience (vyjma EO) roztavte ve vodní lázni. Nakonec přidejte EO. Toto množství vystačí na 5 – 6 balzámových trubek z nabídky Manipury. Ideální dárek


ZDE se nechte inspirovat k výrobě vlastního minerálníhu pudru (autorka tohoto blogu převzala recepturu z amerického kosmetickeho webu a přeložila jej do češtiny)

A tady je další TIP….

Jak si vyrobit vlastní pudr…

Pokud zapátráte přes Google na zahraničních stránkách (především v angličtině) najdete tam poměrně mnoho receptur. Většina z nich rozděluje připravu minerální kosmetiky na 3 fáze

 1. fáze – příprava báze
 2. fáze – příprava barvy
 3. fáze – smíchání základní báze s výslednou barvou

Zde jsme pro vás přeložili ze zahraničních pramenů tento recept:

1.fáze – základní báze – následující ingredience smíchat, nejlépe v hmoždíří a po skončení odsypat do nějaké dózy s víčkem.

2. fáze – příprava barvy – zde je hmoždíř velice vhodný, neboť jemným kruhovým třením pigmentových prášků v hmoždíři se z minerálů uvolňuje intenzivnější barva – max. 5 minut (pozor, aby se to nepřehnalo a barva nebyla moc tmavá, nebo moc sytá)

výslednou barvu lze vždy doupravit přidáním více žluté, či červené, či hnědé

3.fáze – oddělíme část báze a přidáme přibližně stejnou část barvy (začněte s malým množstvím, např 1/2 čajové lžičky), lehce zamícháme v hmoždíři (nebo ve vedlejší misce, pokud máme hmoždíř plný oxidů železa) , zkusíme nanést na pokožku. Je barva moc bílá? – potom přidáme více barvy. Naopak je barva moc tmavá? – přidáme více báze, která je bílá. Vše si píšeme a odměřujeme buď na gramy nebo na odměrné lžičky – To abychom věděli jak to udělat příště…

Výslednou směs nasypeme do dózy se sítkem o velikosti 20g nebo 30 g a nanášíme velkým kulatým štětcem na obličej…

—————————————————————————–

Nebo nabízíme ještě další recept na matnou bázi –  pudr

3g oxid titaničitý

3g oxid zinečnatý

2g magnesium myristate

1g rýžový pudr

A barvu do pudru vytvoříte takto:

1. SVĚTLÝ ODSTÍN: čajová lžička žlutého oxidu + 2x NIP hnědého oxidu + 4x NIP červeného oxidu + 1x NIP zeleného oxidu

2.TMAVÝ ODSTÍN: čajová lžička žlutého oxidu + 2x DASH hnědého oxidu + 2x DASH červeného oxidu + 2x NIP zeleného oxidu + 1x NIP modrého ultramarinu + 2x NIP černého oxidu

————————————————————————————–

A zde přinášíme překlad z amerických webů na výrobu očních stínů:

(postup je identický jako u minerálního pudru. Tzn. báze+barva=výsledný produkt)

1. Základní báze:

2. Barva: tady se meze tvořivosti nekladou. Používají se především micy, pro svůj lesk a třpyt.

Např:

 • čistě bílé třpytivé stíny : 3 díly báze, 2 díly mica perlová, 2 díly mica třpytivá (vše promnout v hmoždíři, nebo intenzivně promnout v zazipoveném sáčku)
 • pokud chcete jen matné stíny bez lesku, ke 3 dílům báze přidejte 2-3 díly barevných oxidů, pokud chcete něco mezi, ke 3 dílům báze přidejte 1-2 díly barevných oxidů a 2 díly barevné micy
 • použijte dózu se sítkem na 10g

Titulek perletove ruzova rtěnka/ balzám

Tohle je můj vlastní recept na obarvení balzámu na rty. Do základu (počítáno na jednu tubu) přidáte:
1 PINCH perlová mica
2 NIP růžová mica
1 SMIDGEN titanium dioxide
Ingredience je třeba pečlivě rozmíchat – získáte jemnou růžovou.

Získáte krásnou přírodní barvu, kterou zvýrazníte barvu rtů.
Jinak do rtěnek či balzámů doporučuji dávat alespoň 1ml ricinového oleje, který vytváří “mokrý efekt” a dobře rozptyluje pigmenty (s ohledem na svou vizkozitu).

Titanium dioxide (oxid titaničitý) poskytuje krytí. Pokud chcete jen tónovat rty (preferujete balzámy s jemnou barvou), přijedte jen slídy.