Difuzéry

VLASTNÍ AROMA-DIFUZÉR

Přísady a doplňky, které budete potřebovat

  1. 20-30 ml esenciálního oleje (buď 2-3 lahvičky od stejného esenciálního oleje nebo nejlépe kompozice ) Na 40 ml Dipropylen glykolu můžete použít maximálně 40 ml esenciálních olejů (tzn. 4 lahvičky)
  2. 30 – 40 ml dipropylen glykolu v kvalitě určené pro parfémy (DPGF)
  3. 10 ml čistého  lihu
  4. Ratanové nebo rákosové tyčinky (měly by být o pár centimetrů delší, než láhev)
  5. Skleněná či porcelánová difuzérní láhev s úzkým hrdlem ( průměr 2,5 – 3cm) pro světlo špatně propustná např. z tmavého skla, porcelánu, keramiky, doporučená výška nádoby je 7 – 11 cm (nepoužívejte plastové nebo kovové nádobky).
  1. Smíchejte esenciální oleje s DPGF (dipropylen glykolem) a  lihem ( každý den můžete přilivat trošku lihu na oživení vůně, může být i vodka) ve skleněné lahvi            (u esenciálních olejů nejdříve odstraňte vnitřní kapátka).
  2. Pečlivě uzavřete láhev a zlehka promíchejte obsah otáčením nahoru a dolů.
  3. Odstraňte uzávěr, směs přelijte do porcelánové difuzérní nádoby a vsuňte hrdlem ratanové/ rákosové tyčinky, rozprostřete je, aby dobře vypadaly a aby měly co největší odpařovací plochu. Může trvat i několik hodin (cca 4 -5 hod.), než se tyčinky olejem zcela nasáknou a difuzér provoní pokoj. Rychlým zamáváním nad tyčinkami povzbudíte difuzor k vyššímu výkonu (rychlejší pohyb vzduchu, rychlejší odpařování).
  4. pokud tycinky špatně nasávají směs, znamená to, že je směs přiliš hustá a těžká. V tom případě máte dvě možnosti, buď otočíte tyčinky vzhůru nohama (a po té každé dva dny) nebo se pokusíte směs více naředit lihem, vodkou popř. i trochou vody….
  5. V zahraničních zdrojích najdeme také tip na to, že se dá Dipropylen glykol nahradit slunečnicovým či mandlovým olejem. Postup je pak stejný.
  6. Náplň do difuzéru se postupně odpařuje a musí se každych pár tydnů obnovit (cca 4-6 tydnů).

Poradce při potížích s difuzérem

Problém: Náplň difuzéru není tyčinkami nasávána.

Zkontrolujte, jestli tyčinky, které používáte, skutečně jsou ratanové či rákosové. Bambusové a ostatní typy dřeva nenasakují olej. A pokud používáte recyklované tyčinky, pak by chyba mohla být tady. Po nějaké době se kanálky ucpou přijímaným olejem a ztrácí průchodnost. V takové chvíli je dobré tyčinky vyhodit a nahradit novými. Je lépe začít u každého doplnění difuzéru s novými tyčinkami, spíš než zkoušet, zda staré budou ještě fungovat. A jestli je vám těch starých líto, můžete je vložit například do šatníku, kde vám ještě provoní komínky s oblečením.

Problém: náplň se zdá v pořádku, ale vůně je velmi slabá.

Kde je difuzér umístěn? Je v rohu pokoje, vsazen do knihovny, kde se vzduch vůbec nehýbe? Zkuste umístit difuzor do místa, kolem kterého lidé procházejí, to pomůže pohybu vzduchu kolem difuzéru a distribuci vůně po místnosti.

Pokud je difuzér správně umístěn, ale stále voní slabě, přidejte esenciálního oleje, můžete si dovolit jít až na 50% náplně. Pokud to však stále nepomohlo, nezbývá než se pustit do výroby jiné náplně. Některé esenciální oleje jsou prchavější než jiné a intenzita olejů se liší podle jejich druhu. Pokud vyberete silnější nebo prchavější oleje, bude váš difuzér voňavější.

Vždy, když bude i přes všechna uvedená opatřená ztrácet aroma-difuzér na intenzitě, stačí přilít 2-3 ml lihu (můžete použít i lékarenský, nebo vodku). Líh urychluje odpařování silic a vůně je potom intenzivnější.

Doporučené kombinace (především jakýkoliv citrusový esenciální olej je do difuzéru nejvhodnější):

Litsea Cubeba + Eukalyptus

Bergamot + Ylang-Ylang

Borovice + Citron

Citronela + Yzop

Elemi + Lemongrass

Fenykl + Geránium

Meduňka + Rose Geránie

Kadidlovník + Skořice, list

Kajeput + Levandule

Kananga + Pomeranč

Rozmarýna + Meduňka

Máta peprná + Černý pepř